Acknowledgements


THANK YOU to those who have contributed to preserving Wayne Shorter’s legacy on film.

Contributions over $100,000

Carlos Santana
Joseph and Nancy Walker
The Herb Alpert Foundation

$50,000

Matthew Flint and Dorsay Alavi

$20,000 – $40,000

Herbie and Gigi Hancock
Mark Dibner, Argus Foundation
Ken and Chris Kitchings

$10,000 – $15,000

Bruce and Norah Broillet
Matilda Buck
Mr. and Mrs. Frank Gehry
Mr. and Mrs Louis Gonda
Ken Hertz
Mr. and Mrs Herscu
Kobalt Music Group
Momoko Steiner
George Wien Foundation

$5,000 – $7,000

Joan Anderson
Taro Gold
Don Was

Individuals

Fanne Aaron – Los Angeles, CA
Jon Ailabouni – Kalamazoo, MI
Mansoureh Alavi – San Clemente, CA
Seyed M. Alavi – San Clemente, CA
John Allen – Hollywood, CA
Joseph Alterman – New York, NY
Matthew Aquiline – Lancaster, NY
Ali Askin – Berlin, Germany
Miguel Atwood-Ferguson – Los Angeles, CA
Manolya Aydagul – Amsterdam, Netherlands
Jan Backenroth – Stockholm, Sweden
Hans Backenroth – Stockholm, Sweden
Dianne Baker – Wellington, New Zealand
David Balick – King of Prussia, PA
John Barbarotta – Beverly Hills, CA
Sommer Barnes – Boston, MA
Kevin Baudrexl – St. Louis, MO
Gregoire Bauvillain
Crystal Bedford – Brooklyn, NY
Daniel Behner – Germany
Sam Benediktson – Chicago, IL
John Bennett – London, Canada
Donald Benoit – Leominster, MA
Patrick Bettison – St. Petersburg, FL
Roland Beverly – San Clemente , CA
Curt Bianchi – Saratoga, CA
John Bigelow – Cambridge, MA
Valerie Bishop – Santa Monica, CA
Huib Blom
Richard Boales – Clarksville, MD
Raymond Bokhour – New York, NY
Peter Brem – Jutland, Denmark
Frank Brett – Phoenix, AZ
Christian Brockmeier – Mülheim, Germany
Mark Bronson – Ontario, Canada
Calvin Brown – Newport News, VA
Bruna Bruni – Rome, Italy
Thorsten Buchenau – Schifferstadt, Germany
Ricardo Byer – Totnes Devon, United Kingdom
Scott Caddell – Novato, CA
Luis Javier Canosa Boedo – Galicia, Spain
Frederic Cambray
Aaron Campbell – West Hollywood, CA
Linda Campbell Cadd – Woodland Hills, CA
Paolo Cappelletti – Carona, Switzerland
Steven Cantor – Portland, OR
Garth W. Caylor Jr – Tulsa, OK
John Cellucci – Modesto, CA
David Cease – Santee, CA
Dan Chatfield
Pascal Chevalier – Caluire, France
Mark Colleano – London, United Kingdom
Thomas Cohen
Simon Colam
Patrick Conroy – Ontario, Canada
Thomas Costello – Framingham, MA
Michael Cottone – Los Angeles, CA
Felipe L Coutinho – San Paulo, Brazil
Steven Crane – Redondo Beach, CA
Alison Crees – Los Angeles, CA
Donald E Crump – Mount Vernon, WA
Eric Crystal – San Francisco, CA
Sebastian Curi – Capital Federal, Argentina
Richard Cutler – New York, NY
Alexandre D’Elia – Rio de Janeiro, Brazil
Christopher Daniels
Romain Dasnoy – Chatillon, France
Philip Davich – Fort Wayne, IN
Myriam Davidovici-Nora – Hauts de Seine, France
Massimo de Majo – Devon, Great Britian, United Kingdom
Geoffrey Deibel – Wichita, KS
Jean Baptiste Delpias – Paris, France
Carole Dely – Normandy, France
Liliana Demare – Vincennes, France
Henry Denander – Stockholm, Sweden
Katherine DePauw – Weare, NH
Dana Deschenes – Conway, NH
Clifford Devor
Christopher Dingman
Robert Dixon – Pacific Palisades, CA
Janine Dotsongraham – Indianapolis, IN
Sarah Dupont – Charlottesville, VA
Adam Eigner – Emeryville, CA
Cheryl Emerson – San Antonio, TX
Cathy Fabre – Pasadena, CA
Peter Fagiola Jr. – Wallkill, NY
Daniel Feinberg – Arvada, CO
Sven Felsby – Brabrand, Denmark
B. Felzenszwalb
Peter Figge
Natalie Firstenberg – Santa Barbara, CA
Stephan Fischer – Hessen, Germany
Susanne Fischer – Niedersachsen, Germany
James Fischetti – Medford, NY
Drew Fister – Bowling Green, KY
Andriette Flemings – New York, NY
Matthew Flint – Arcadia, CA
Michael Floer – Munster, Germany
Gergely Fodor – Budapest, Hungary
Raimo Franke – Braunschweig, Germany
Jamie Fraser – Vancouver, British Columbia
Emilio Jorge Fontana Balparda – Netherlands
Mats Fredriksson
Lukas Frei – Bern, Switzerland
David Friedman – North Hollywood, CA
John Fuller – Sun Valley, CA
Robert Fusillo – Houston, TX
Tomas Gall
Dominik Garbauer – Frauendeld, Switzerland
Jacqueline Gates – Nesconset, NY
Rob Gaasterland – Amsterdam, Netherlands
Adam Gejdos – Vancouver, British Columbia
Anthony George – Johannesburg, South Africa
Amand Gerbault-Gaylor – Napier, New Zealand
Gregory German – Broomfield, CO
Christopher Geter – Chester, VA
Lois Gilbert
William Gilbert – New South Wales, Australia
Dave Gill
Samuel Gill – New South Wales, Australia
Ronald Gill – Corona, CA
Marc Gilley – Statham, GA
Adam Glasser – London, United Kingdom
Rene Goiffon Home – Los Angeles, CA
Gregory Golday – Chesterton, IN
Sean Gough – North Plainfield, NJ
Sachondel Gouveia – Lisboa, Portugal
Ashu Goyle – Phoenix, AZ
Michael Grande – Pittsburgh, PA
Garry Grant – Brooklyn, NY
Bibi Green – Fort Washington, PA
Michael Gritt – Huntington Woods, MI
Gerhard Grobauer
Sebastian Grothe – Nordrheinwestfalen, Germany
Lorenzo Guacciolo – Alessandria, Italy
Arianna Guerin – Collescipoli, Italy
Carol Guida – Ross, CA
Stefan Gustafsson – Tokyo, Japan
Dieter Häner – Gundeldingerstr, Switzerland
Evelyn Haddad – Burbank, CA
Anders Hagberg – V.Gotaland, Sweden
Ann Hall – Los Angeles, CA
Daniel Hameiri – Sydney Australia
Clark Harrell – Chicago, IL
Will Harris – Cary, NC
Thomas Harron – Brooklyn, NY
Erik Hartmann – Pittsburgh, PA
William Hayes – Columbus, OH
Jonathan Heagle – Brooklyn, NY
Steven Heffner – Athens, OH
Pablo Held – Koln, Germany
William Henderson – Surprise, AZ
Steven Hendley – Birmingham, AL
Mark Herscovitz – Culver City, CA
Mace Hibbard – Lawrenceville, GA
Mark Hiebert – Katy, TX 
Robert Hiers – Tullahoma, TN
Gregory Hofmann – London, United Kingdom
James Holbrook – San Clemente, CA
Sherri Hopeman – Studio City, CA
Andrew Houston – Victoria, Australia
Robert Hunt – Lynwood, WA
Wendi Hrehovcsik – Vista, CA
Ron Hutchison – Champaign, IL
Michael Israel – Sonoma, CA
Paul Itskove
Ralph Jacobs – Nijmegen, Netherlands
Carl & Karen Jackson – Auburn, WA
Stefan Jargensen – Hamburg, Germany
Thomas Jakobsen – Svenstrup J, Denmark
Kenneth James – Signal Hill, CA
Julie Janney – Santa Monica, CA
Andrew Jannuson – British Columbia, Canada
Lao Jarzabek – Lorraine, France
Kevin Jenkins – Yaphank, NY
Edward Jennings – Milford, CT
Brent Jensen – Twin Falls, ID
Joshua Johnson – Los Angeles, CA
Roger Johnson – Jersey City, NJ
Betty Jo Jones
Darryl Jones – Los Angeles, CA
William Jones – El Dorado Hills, CA
Goran Kajfes – Stockholm, Sweden
Martin Kasper – Schwabach, Germany
Pelle Kassman – Enskededalen, Sweden
Masaki Katoh – Dallas, TX
Michael Kelly – Reston, VA
Patricia Kelly – London, United Kingdom
Stephen Kelly – Dublin, Ireland
Linda Kennedy – Laguna Hills, CA
Rajon Kenyon – Villa Park, IL
Mukesh Khemaney – Kobe, Japan
Robert Killough – Tualatin, OR
Phillip King
Anulka Kitamura – Beverly Hills, CA
Koichi Konatsu – Tokyo, Japan
Diana Kondrashin – Moscow, Russia
William Kozaites – Los Angeles, CA
Adam Kucharczyk – Bonn, Germany
Greg Kurstin – Los Angeles, CA
Lawrence Kushmider – Shenandoah, PA
John Larmer – Ontario, Canada
Emilio Lasansky – Iowa City, IA
Robert Lavell – Suffolk, United Kingdom
Michael Lavin – Surrey, United Kingdom 
Ghislaine Ledrom
Claude Leger – New Brunswick, Canada
Emile Leger
Roy Leinfuss – Salida, CO
Nikolaus Leopold – Wein, Austria
Karl Leslie – Saint Cloud, MN
Peter Lewis – White Plains, NY
Joshua Levy – Los Angeles, CA
Theodore Life
Wendy Life
Matthew Lima – Orem, UT
Fredrik Lindholm – Karlstad Sverige, Sweden
Laurits Lippert – Danmark, Denmark
Adam Lipsius – Denver, CO
James Lloyd 
Alain Londes – Ontario, Canada
Yoann Lopez – Malakoff, France
Kristin Lorentzson – Stockholm, Sweden
Janet Lourenzo – Corte Madera, CA
Isabel M Lozano – Miami, FL
Phillipe L’Ussier Baillargeon – Saint-Constant, Quebec
Ian Mac Greevy – Bray, Ireland
Cathyanne MacAllister – Paris, France
Joana Machado
Evan MacDonald – Quebec, Canada
Gabriel Magee – London, United Kingdom
Jeffrey Mallory -Big Sur, CA
Laurence Mandal – Middlesex, United Kingdom
Jeroen Manders – The Hague, Netherlands
Aldtie Mann – Berlin, Germany
Michael Mantell – Los Angeles, CA
Leo Marley
Gonzalo Navarro Martin – Dublin, Ireland
Fabio Martinelli – Cesena, Italy
Alberto Martinez Ramos – Las Palmas, Spain
Carlos Martins – Lisboa, Portugal
Heather Mason – Marina del Rey, CA
Graham Massey – Manchester, United Kingdom
Jeff Matthews
Angelica Matveeva – Milan, Italy
Joan May – Newport Beach, CA
Lewis May – Newport Beach, CA
Christian McBride – New York, NY
Andy McLaughlan – Lanarkshire, United Kingdom
Carter McNeill – Los Angeles, CA
Dennis McPherson
Andrea Meagher – Victoria, Australia
Christopher Mear – London, United Kingdom
Nicole Mecerova – Los Angeles, CA
Gilliard Mechkat – El Paso, TX
Andrew Melvin – Amersham, United Kingdom
Matais Menarguez – Buenos Aires Argentina
Michelle Mercer – Colorado Springs, CO
Réne Meyer
Manfred Miertz – Koln, Germany
Eric Miller – Los Angeles, CA
Gary Mollica – Pasadena, CA
Paul Mooney – Rumford, RI
Cynthia Moore – Los Angeles, CA
Malina Moore – Los Angeles, CA
Monte P Moore – Del Mar, CA
Ernesto Moran – Marietta, GA
Matteo Morini – Torino, Italy
Claire Morisseau
William James Morizio – Montreal, Quebec, Canada
Cynthia Mouw – Long Beach, CA
Peter Murray – Los Angeles, CA
Dominique Muzeau – Seine et Marne, France
Rafic Nahed – London, United Kingdom
Masahiro Nakashima – Japan
Ferenc Nemeth – Brooklyn, NY
Kalle Nemvalts – El Cerrito, CA
John Newcott – Jersey City, NJ
John C Nicholas – Gettysburg, PA
DebraRose Nikols – Linden, CA
Gregory Nielsen – Draper, UT
Ted Norton – Sun City West, AZ
Scott Norton – Salinas, CA
Ermanno Novali – Bergamo, Italy
Darren O’Beirne – Dublin, Ireland
Alan Oehler – San Mateo, California
Patrick Olander – Tucson, Arizona
Robert Oliva – Raleigh, NC
Lauren Oliveira – Weston, FL
Eric Olsen-Getty – Durham, NC
Kazuko Ono – Briarcliff Manor, NY
Jonah Orlofsky – Glencoe, IL
Paul Ortiz – Gainesville, FL
Timothy Ortlieb – Mount Hood, OR
Rebecca Osterberg
Marzena Ostromecka – London, United Kingdom
Sharon Owens – Long Beach, CA
James Painter – Santa Fe, NM
Dulce Palmer
James Park – Calgary, Alberta, Canada
Herman Patterson – Gaithersburg, MD
Fabrizio Pellegrini – Bari, Italy
Richard Pell – Toronto, Ontario, Canada
Albert Perez – Barcelona, Spain
Fabrizio Perissinotto – Milano, Italy
Florian Perfler
Michael Pescasio – Los Angeles, CA
Kenneth Peveler – La Canada, CA
Christoph Pingel – Ubstadt-Weiher, Denmark
Suzanne Pittson – Dobbs Ferry, NY
David Platt – Glastonbury, CT
Chris Plumley – London, United Kingdom
Michael Pomerantz – Westmont, NJ
Richard Pond – Saint George, UT
Dean Poulsen – Englishtown, NJ
A. Pouw – Rijswijk, Netherlands
Theo Primas – Mount Laurel, NJ
Linda Privett – Riverhead, NY
Robbie Prokop – Calgary, Canada
Craig Purdie – Romulus, MI
Thiago Queiroz de Oliveira – Rio de Janeiro, Brazil
Nadia Rahali – Atlanta, GA
Abraham Raher- San Francisco, CA
Alberto E Martinez Ramos – Las Palmas, Spain
Daniel Raznick – San Francisco, CA
Jay Redd – Santa Monica, CA
Timothy Regan – Cazenovia, NY
Timothy Reuscher – Knoxville, TN
Eddie Rich – Las Vegas, NV
Erika Riddington
Charlie Riddle
Kevin Riley – Emeryville, CA
Calvin Roberts – Los Angeles, CA
Alberto Rodriguez – Israel
Benji Rogers – Brooklyn, NY
Geoffrey Rollins – Burlingame, CA
Justin Rondeboom – Utrecht, Netherlands
Amanda Rose – Marrickville, Australia
Bjarne Roupe
Michael Rubin – San Francisco, CA
Brad Rushing – Pasadena, CA
Christina Sa – Rio de Janeiro, Brazil
Kathleen Sanchez – Redondo Beach, CA
Roman Sanchez – Cataluna, Spain
Robin van der Sande
Benjamin Schaefer – North Rhine-Westphalia, Germany
MQ Schlueter – Surrey, United Kingdom
Stephen Schmidt – Cincinnati, OH
Chris Schmidt – Los Angeles, CA
Ryan Schmied – Miami, FL
Edward Scott
Dominik Schoenenberger – Zurich, Switzerland
Gregory Schouller – Argeles, France
Isaac Schwartz – Oakland, CA
Carolina Scoppola – Rome, Italy
Sheila Scott Wilkinson – Los Angeles, CA
Francisco Segui – Hollywood, FL
Edward Shaw – Cypress, TX
Amy Shen
Carolina Shorter – Los Angeles, CA
Timothy Shneier – Medford, MA
Joshua Shpak – Walnut Creek, CA
David Shrieve – Orinda, CA
David Silva – Aurora, CO
Tania Silva – San Paulo, Brazil
Eric Siegel – Corona, NY
Alexander Silverbook – Rockville, MD
Lawrence Simms – New York, NY
Magnus Sjoquist – Vastmanland, Sweden
Murray Cameron Smith – Edmonton, Alberta, Canada
W. Michael Smith – Toronto, Ontario, Canada
Robert Smith
Pamela Smith – Los Angeles, CA
Peter Smutny
Scott Southard – Gloucester, MA
Stephanie Souvannarath – Ile-de-France, France
David Squires – Nottinghamshire, Great Britain, United Kingdom
Renee Stahl – Los Angeles, CA
Betsy Stampe
Charles Stein – San Antonio, TX
James Storey – Berkeley, CA
Shirley Stubbs – Delray Beach, FL
Juraj Susanik – Bratislava, Slovakia
James Sutherland – Seattle, WA
James Szabo – Beachwood, OH
Teresa Talbot – Aston, PA
Mark Tassi
Bridget Terry – Santa Monica, CA
Thomas Tesch – Midway, UT
Véronique Thienpont – Oost-Vlaanderen, Belgium
Tim Tickner – Ontario, Canada
Charles Tomaras – Seattle, WA
Phillippe Toudic – Lafayette, CA
Roger D. Townsend – Houston, TX
Jay Tracy – Zurich, Switzerland
Ellie Tweedy – Brooklyn, NY
Bertrand Uberall – Bethesda, MD
Tatsuo Unemi
M M Van Benschoten OMD – Canoga Park, CA
David Vasileff – Palo Alto, CA
Keith Vaughan – Chesterfield, MO
Pascal Versini
Roberto Vietri – San Paulo, Brazil
Brodie Vivio – Santa Rosa, CA
Jean Christophe Vigna – Ile de France, France
Danielle von Zerneck – Los Angeles, CA
Jerome Vierdag
Jessica Wagner – Brooklyn, NY
Matthew Waldman – Athens, GA
Dave Walker – Tulsa, OK
Holly Wallace
Asa Wallander – Santa Monica, CA
Teddy Walter – Lund, Sweden
Michael Walters – Brooklyn, NY 
Steven Walters – Glasgow, East Dumbartonshire, United Kingdom
Chester Wang – Chatsworth, CA
Mikaela Ward – Queensland, Australia
James Ware – Lees Summit,  MO
Marcio Reis Werderits – Rio de Janeiro, Brazil
William Weaver – Williston, VT
Wilson Brothers – Beverly Hills, CA
Jerry Wigens – London, United Kingdom
Jack Williams – Cornwall, United Kingdom
Miriam Winkel – Noord-Holland, Netherlands
Ian Woff – Lilydale Victoria, Australia
Jessica Wolfe – Brooklyn, NY
Robert Wood – Reston, VA
Elizabeth Wright – Hendersonville, NC
Michael Yetman – Houston, TX
Lee Zeytinoglu
Susan Zipp – Novato, CA
Claudia Zuniga – Van Nuys, CA

Publications, Services and Supporters

Herbie Hancock
Carlos Santana
Esperanza Spalding
Brian Blade, Middle Management
Pasadena Arts Council
JazzIz Magazine
Jazz Journal Magazine
Jazz Corner
All the Jazz
John Moultrie, IROCK JAZZ
IMN – Scott Southard
Michelle Mercer
David Lynch
Kait Hilliard – website design
Gordon Jee
Cem Kurosman – Blue Note Records
Robert Ascroft
Terri Lyne Carrington
Marcus Miller
Dr. Frank and Shelley Litvack
Picturehead
Barbara Glaser
John Comerford